Apartamenty Renesans
Apartamenty Renesans | ul. 1 Maja 43 | 43-460 Wisła | tel. 502 522 803, 502 281 445
atrakcje

Kultura i tradycja Wisły

Grupą etnograficzną pierwotnie zamieszkującą tereny Beskidu Śląskiego są Górale Śląscy. Według klasyfikacji Wincentego Pola wyróżnia się cztery grupy Górali Śląskich:

  • Morawianie - zamieszkujący kotlinę nad rzeką Morawką,
  • Jabłonkowianie - osiadli nad rzeką Olzą, obszar wokół Jabłonkowa,
  • Wiślanie - zamieszkujący obszar źródliskowy rzeki Wisły,
  • Breniacy - ze wsi Brenna.

Strój ludowy górali wiślańskich wywodzi się od Wołochów - potomków rzymskich kolonistów i ludów bałkańskich, którzy jako jedni z pierwszych zasiedlali tereny, na których dziś znajduje się miasto Wisła. Wołosi rozpowszechnili tutaj kulturę pasterską i szałaśnictwo. W Beskid Śląski wołoscy pasterze dotarli w poszukiwaniu łąk do wypasu owiec. Przepędzani konfliktami przywędrowali na nasze tereny w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca na osiedlenie w górach. Kultura Górali Wiślańskich bazuje na tradycjach przyniesionych przed wiekami właśnie przez wołoskich pasterzy.

Strój ludowy Górali Wiślańskich

Na co dzień w folklorze wiślańskim kobiety noszą tzw. lónty (strój codzienny) i strój śląski-cieszyński (na sytuacje odświętne). Charakterystycznym elementem stroju codziennego są dwa fartuchy wiązane w pasie: czarny, suto marszczony i na wierzch niebieski, zwany modrzińcem. Z czasem fartuch czarny zastąpiła spódnica sięgająca kostek, tzw. kiecka. Bluzka to płócienny kabotek z krótkim bufiastym rękawkiem i dekoltem w szpic. Mężatki nosiły czepiec.

Codzienny strój męski to luźna koszula lniana sięgająca niegdyś aż do kolan. Na koszule Wiślanie zakładali bruclik - kamizelkę z czarnego sukna. Spodnie o nazwie wałaszczoki uszyte są z grubego sukna z owczej wełny. Są obcisłe na całej długości. Uzupełnieniem tradycyjnego stroju górali wiślańskich był czarny kapelusz.

Stroje ludowe do dziś różnią się stopniem zdobienia, haftami i kolorystyką, świadczącymi często o stopniu zamożności górala bądź jego stanie cywilnym (charakterystyczne hafty dla mężatek i żonatych mężczyzn).

Wisła jest pod względem wyznaniowym jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedyną miejscowością, w której przedstawiciele tego wyznania stanowią większość. W mieście działa pięć parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, trzy parafie Kościoła Rzymsko-Katolickiego oraz mniejsze zbory protestanckie.