Apartamenty Renesans
Apartamenty Renesans | ul. 1 Maja 43 | 43-460 Wisła | tel. 502 522 803, 502 281 445
atrakcje

Poznaj piękno Wisły - tereny (szczyty i okolica)

Miasto Wisła jest największą miejscowością pod względem obszaru na Śląsku Cieszyńskim. Nad miastem wznosi się szczyt Baraniej Góry. Tutaj bierze swój początek królowa polskich rzek - Wisła. Ze źródeł wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które łącząc się i przyjmując wody potoku Malinka, stają się rzeką. Źródło Białej Wisełki znajduje się na poziomie 1120 m n.p.m. Czarna Wisełka nie posiada źródła punktowego, lecz stanowi połączenie tzw. "wykapów" (źródełek zlokalizowanych na podmokłym obszarze południowego stoku Baraniej Góry, na poziomie ok. 1100 m n.p.m.).

wisła

Potoki tworzą malownicze krajobrazy. Na długości ponad 9 km rozciąga się Dolina Czarnej Wisełki, która swą nazwę zawdzięcza potokowi płynącemu pomiędzy drzewami, w cieniu. Licząca blisko 7 km Dolina Białej Wisełki z kolei stanowi otwartą, doświetloną słońcem dolinę z licznymi kaskadami spieniającymi wody rzeki - stąd nazwa Biała Wisełka. Potoki Biała i Czarna Wisełka łączą się tworząc Jezioro Czerniańskie, z którego wypływa już jeden potok - Wisełka. Od momentu połączenia Wisełki z potokiem Malinka rzeka nosi już nazwę Wisła.

Zachwycające tereny Perły Beskidu

Wisłę od zachodu otacza pasmo Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka Wielkiego (978 m n.p.m.) i Przełęcz Kubalonki (761 m n.p.m.). Od wschodu zaś miasto otaczają Równica (883 m n.p.m.), Trzy Kopce Wiślańskie (szczyt w paśmie Równicy), Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.). Liczne szlaki pozwalają turystom cieszyć się przepięknymi widokami na panoramę Beskidu Śląskiego. Przy szlakach znajdują się schroniska. Wisła jest znakomitą bazą wypadową o każdej porze roku, za sprawą sąsiedztwa z takimi miejscowościami jak Szczyrk, Ustroń czy Milówka.

Co warto zobaczyć?

Wisła stała się popularnym letniskiem w czasach drugiej połowy XIX wieku. Z zamiłowaniem wypoczywali tutaj i propagowali piękno miejscowości m.in. Bogumił Hoff, Julian Ochorowicz, Maria Konopnicka, Bolesław Prus czy Władysław Reymont. Wypoczywając w Wiśle z pewnością warto zobaczyć m.in.:

  • Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w dawnej karczmie z 1794 roku,
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1838 r.
  • pałacyk myśliwski Habsburgów z lat 1897-1898 r. (siedziba wiślańskiego koła PTTK),
  • Galerię Trofeów Adama Małysza, z licznymi pamiątkami i nagrodami skoczka,
  • czekoladową figurę Adama Małysza w budynku Domu Zdrojowego,
  • Plac Hoffa czyli rynek z fontanną i Aleją Gwiazd Sportu.