Apartamenty Renesans
Apartamenty Renesans | ul. 1 Maja 43 | 43-460 Wisła | tel. 502 522 803, 502 281 445
atrakcje

Zabytki i muzea w Wiśle

Bez względu na porę roku, o jakiej odwiedzicie Państwo Wisłę, na pewno nie będziecie narzekać na brak atrakcji. Aktywny wypoczynek to jedno, ale miasto ma sporo do zaoferowania również tym turystom, którzy pasjonują się historią, folklorem i chętnie zwiedzają interesujące zabytki czy muzea.

Każdy odwiedzający Wisłę powinien zobaczyć skocznię narciarską im. Adama Małysza (Wisła, ul. Malinka). Historia obiektu sięga lat 30. ubiegłego wieku, ale najważniejszą modernizację przeszedł on w latach 2004-2008, by stać się symbolem sukcesów naszego najsłynniejszego skoczka. To druga pod względem wielkości skocznia narciarska w Polsce, a jedyna na świecie, pod którą w tunelu biegnie trasa samochodowa. Turyści mogą wjechać wyciągiem na górę skoczni, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Wśród miejsc związanych z polskim mistrzem świata w skokach narciarskich godna uwagi jest również założona przez niego Galeria Trofeów (ul. 1 Maja 48A).

Muzeum Beskidzkie (ul. Stellera 1, rynek) to miejsce, które przybliża historię i folklor okolic Beskidu Śląskiego. Powstałe w 1964 roku muzeum prezentuje kulturę i obyczaje góralskie oraz interesujące wystawy czasowe. Zabytkowy jest też sam budynek muzeum. To dawna karczma z 1794 roku.

Kto jest ciekaw, jak kiedyś wyglądało narciarstwo, na jakich nartach i w jakich strojach szusowało się po stokach, powinien odwiedzić też Muzeum Narciarstwa (Ośrodek Wczasowy "Zimowit" ul. Wodna 3). Najstarsze modele nart, które się tutaj znajdują pochodzą z XIX wieku. Wśród eksponatów znalazły się także narty Adama Małysza, na których zdobył on Mistrzostwo Polski.

zameczek

Zameczek Myśliwski Habsburgów (ul. Lipowa 4a) powstał w latach 1897-98. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych wiślańskich zabytków. Kiedyś służył potrzebom łowieckim, w czasach II Wojny Światowej stanowił schronienie dla oddziałów partyzanckich, a w 1946 roku stał się siedzibą PTTK, którą to funkcję pełni do dziś.


zamek

W towarzystwie przewodnika można także zwiedzić Zamek Prezydenta RP w Wiśle Czarne (ul. Zameczek 1). Wzniesiono go w latach 1929-31 na wzór zamku średniowiecznego. W czasach wojennych rezydowali w nim dostojnicy III Rzeszy. Dziś obiekt należy do kancelarii prezydenta RP i jest jedną z rezydencji wypoczynkowych głowy państwa. Wywieszona na zamku flaga narodowa informuje, że prezydent przebywa aktualnie w rezydencji.

To tylko niektóre z najciekawszych miejsc godnych zobaczenia w Wiśle. Jesteśmy przekonani, że odwiedzając je jeszcze bardziej zauroczy Państwa Wisła i z chęcią do nas powrócicie.